logo
Dnes je 24.04.2024. Meniny má Juraj

VyhľadávanieCitát na dnes

Navonok sa vždy správate tak, ako sa vidíte správať vo svojom vnútri. (Brian Tracy, Christina Tracy Stein)

Hlasovanie za tento mesiac:

Celkovo:
0 hlasov

Tabuľka aktivity:

1.
10 hlasov


Slová verzus Bytie

Slová verzus Bytie - zelená stoličkaSlová majú magickú moc. Nezáleží na tom, či ich vyslovíte nahlas, alebo si ich len pomyslíte. Ľahko sa v nich stratíte, a potom priam hypnoticky začnete veriť, že keď niečo označíte slovom, tak to aj poznáte. V skutočnosti však neviete, o čo ide. Iba ste dali tajomstvu nálepku. Nakoniec všetko - či už vtáci, stromy alebo kamene, o ľudských bytostiach ani nehovoriac - je nepoznateľné. Pretože vo všetkom sa zračí nezmerná hĺbka. To, čo vnímame a prežívame a o čom premýšľame, je len povrchová vrstva reality. Je to menej ako špička ľadovca.


Pod povrchom sú však veci prepojené nielen medzi sebou, ale aj so Zdrojom života, z ktorého pochádzame i my. Obyčajný kameň, a ešte skôr kvet alebo vták, vám môžu ukázať cestu späť k Bohu, k Zdroju, k sebe. Keď sa pozriete na nejakú vec alebo ju uchopíte a pritom ju necháte byť bez toho, aby ste jej vnucovali názov či nejaké mentálne označenie, pocítite bázeň a zmocní sa vás úžas. Esencia tej veci, na ktorú hľadíte, sa vám tíško prihovorí a bude odzrkadľovať vašu podstatu. Presne toto vedia veľkí umelci vycítiť a vyjadriť vo svojom diele. Van Gogh nepovedal: „To je obyčajná stará stolička.“ Iba sa pozeral a pozeral a pozeral. Vnímal Bytie stoličky. Potom sa posadil pred plátno a vzal do ruky štetec. Stolička, ktorú namaľoval, stála možno pár dolárov. Cena toho Van Goghovho obrazu by sa dnes vyšplhala aspoň na dvadsaťpäť miliónov.


Keď prestanete svet okolo seba neprestajne pomenovávať a nálepkovať, znovu získate schopnosť vnímať zázraky. Schopnosť, o ktorú ľudstvo prišlo už veľmi dávno, pretože namiesto toho, aby myšlienky používalo, nechalo sa nimi zotročiť. Váš život opäť nadobudne hĺbku. Veci znovu získajú svoju novotu a sviežosť. A najväčším zázrakom bude, že precítite svoje pravé ja, ktoré predchádza všetkým slovám, myšlienkam, mentálnym súdom a obrazom. Najprv sa však musíte naučiť vnímať seba i Bytie bez toho, aby ste si ho s čímkoľvek mýlili alebo stotožňovali. Táto kniha hovorí o zbavovaní sa.


Čím rýchlejšie budete veci, ľudí a situácie pomenúvať a hodnotiť, tým plytším a nudnejším sa stane svet okolo vás. A vy budete otupení, necitliví a nakoniec stratíte schopnosť odkrývať zázraky života, ktoré vás obklopujú zo všetkých strán, ba nachádzajú sa i vo vás. Takýmto spôsobom sa možno stanete rozumným, no nie múdrym. Pripravíte sa o radosť, lásku, tvorivosť a živosť. Tie sa totiž nachádzajú v priestore medzi vnímaním a interpretáciou. Samozrejme, bez slov a myšlienok sa nezaobídeme. Slová i myšlienky vedia byť naozaj podmanivé - to však neznamená, že sa nimi musíme nechať opantať.


Slová slúžia ľuďom na to, aby si s ich pomocou zjednodušili skutočnosť a vedeli ju tak ľahšie pochopiť. Preto slová neodrážajú skutočnosť v celej jej zložitosti. Jazyk sa skladá z piatich základných zvukov. Sú to samohlásky a, e, i, o, u. Ďalšie zvuky sú spoluhlásky, k ich tvorbe je potrebný tlak výdychu: s, f, g atď. Veríte tomu, že prostredníctvom kombinácie týchto základných zvukov viete vysvetliť, kto ste, aký je konečný zmysel vesmíru, alebo aká je podstata stromu či kameňa? 


Zdroj: Eckhart Tolle, Nová zem – Uvedomte si zmysel svojho života

 

  


 

Zdroj (foto): http://cz.123rf.com/

 

| Zobrazení: 1478
6.12.2013