logo
Dnes je 20.04.2024. Meniny má Marcel

Vyhľadávanie



Citát na dnes

Navonok sa vždy správate tak, ako sa vidíte správať vo svojom vnútri. (Brian Tracy, Christina Tracy Stein)

Hlasovanie za tento mesiac:

Celkovo:
0 hlasov

Tabuľka aktivity:

1.
10 hlasov


Ako funguje tvorčia predstavivosť

ruka muža v sivej košeli, ktorá kreslí obrázok stromu, domu a slnkaTvorčia predstavivosť je technika využitia vašej fantázie k dosiahnutiu toho, čo si prajete. Je to vaša prirodzená schopnosť a základná tvorčia energia vesmíru, ktorú neustále využívate, či už ste si toho vedomí nebo nie. Aby sme pochopili, ako funguje tvorčia predstavivosť, bude užitočné, keď sa pozrieme na niekoľko vzájomne spojených princípov:

 

HMOTNÝ VESMÍR JE ENERGIA

Vedecký svet začína objavovať to, čo spirituálni učitelia vedeli storočia. Náš hmotný vesmír sa neskladá z "hmoty"; jeho základnou zložkou je sila alebo podstata, ktorej hovoríme energia.

Hmotné predmety sa nám javia ako pevné a oddelené jeden od druhého len na tej úrovni, na ktorej ich vnímame svojimi zmyslami. Na jemnejšej úrovni (atómovej a jadrovej) sa zdanlivo pevná hmota javí ako čoraz menšia častica vo vnútri častíc, ktoré sú nakoniec čistou energiou.

Z fyzikálneho hľadiska sme čistou energiou a všetko v nás i okolo nás je energia. Všetci sme súčasťou ohromného energetického poľa. Predmety, ktoré vnímame ako pevné a vzájomne oddelené, sú v skutočnosti iba rôzne formy energie, ktorá je spoločná všetkým a všetkému. Všetci sme to isté, dokonca v doslovnom fyzikálnom zmysle.

Táto energia vibruje rôznou rýchlosťou, a preto má rôzne vlastnosti. Myslenie je relatívne jemná forma energie a preto sa veľmi ľahko a rýchlo mení. Hmota je relatívne hustá, kompaktná energia a preto sa pohybuje a mení pomalšie. Existuje veľké množstvo foriem hmoty. Živé telo je forma relatívne jemná, rýchlo sa mení a môžeme ju ľahko ovplyvniť mnohými faktormi. Kameň je omnoho hustejšia hmota, pomaly sa mení a viac vzdoruje vonkajším vplyvom. Ale i kameň sa nakoniec mení, napríklad pod vplyvom jemnej energie vody. Všetky formy hmoty sú vzájomne spojené a ovplyvňujú jedna druhú.

 

ENERGIA JE MAGNETICKÁ

Jeden z fyzikálnych zákonov hovorí: energia určitého druhu alebo určitej vibrácie má tendenciu priťahovať energiu podobného druhu a podobnej vibrácie.

Myslenie a cítenie majú svoju vlastnú magnetickú energiu, ktorá priťahuje energiu podobnú. Tento princíp vidíme pôsobiť, keď napríklad „náhodne" stretneme niekoho, o kom sme práve premýšľali, alebo keď nám do ruky „padne" kniha, ktorá obsahuje presne tú informáciu, ktorú práve v tú chvíľu potrebujeme.

 

FORMA NASLEDUJE MYŠLIENKU

Myšlienka je rýchla, ľahká a pohyblivá forma energie. Prejavuje sa okamžite na rozdiel od hustejších foriem, ako je napríklad hmota.

Keď niečo chceme urobiť, najskôr to vytvoríme vo forme myšlienky. Myšlienka alebo idea vždy predchádza realizácii. "Myslím, že uvarím večeru," je myšlienka, ktorá predchádza uvareniu večere. "Chcem šaty," je idea, ktorá predchádza ich kúpe. "Chcem nové zamestnanie," predchádza jeho nájdeniu atď.

Maliar má najskôr ideu alebo inšpiráciu a až potom vytvorí obraz. Staviteľ má najskôr plán a až potom postaví dom.

Myšlienka je ako plán; vytvára predstavu formy, ktorá potom magnetizuje a riadi hmotnú energiu, aby túto formu naplnila a nakoniec sa prejavila v hmotnej rovine. Ten istý princíp platí, aj keď sa nejakú ideu nesnažíme priamo realizovať. Samotný fakt, že máme na mysli nejakú myšlienku, je energia, ktorá má tendenciu takúto formu priťahovať a vytvárať na hmotnej úrovni. Ak neustále premýšľame o chorobe, nakoniec ochorieme. Ak veríte, že ste krásni, nakoniec sa krásnymi stanete.

 

ZÁKON VYŽAROVANIA A PRIŤAHOVANIA

Tento princíp hovorí, že čokoľvek dáte do vesmíru, to sa vám odrazí späť. " Ako zasejete, tak budete žať."

Z praktického hľadiska to znamená, že vždy priťahujeme to, o čom najviac premýšľame, v čo najpevnejšie veríme, čo najviac očakávame a čo si najživšie predstavujeme.

Ak sme negatívni, neistí a úzkostliví, máme tendenciu priťahovať práve také situácie a ľudí, ktorým sa snažíme vyhnúť. Ak máme v zásade pozitívny postoj a očakávame potešenie, uspokojenie a šťastie, budeme priťahovať a vytvárať situácie, udalosti a ľudí, ktorí spĺňajú očakávanie. Takže čím viac pozitívnej energie vložíme do svojich predstáv o tom, čo chceme, tým viac sa to začne prejavovať v našom živote.

 

POUŽÍVANIE TVORČEJ PREDSTAVIVOSTI

Proces zmeny sa neodohráva na povrchných rovinách iba skrze "pozitívne myslenie". Zmena vyžaduje skúmanie, objavovanie a zásadné prehodnotenie najzákladnejších postojov k životu. Preto sa používanie tvorčej predstavivosti môže stať procesom hlbokého, významného rastu. Behom tohto procesu často odhalíme obavy a negatívne predstavy, ktoré nás obmedzujú a bránia nám dosiahnuť uspokojenie a sebarealizáciu. Hneď ako si tieto negatívne postoje jasne uvedomíme, môžeme ich skrze tvorčiu predstavivosť odstrániť a prežívať prirodzené šťastie, uspokojenie a lásku...

 

Spočiatku môžete cvičiť tvorčiu predstavivosť v určitej dobe a pre určité ciele. Ako si postupne zvykáte používať tvorčiu predstavivosť a začínate dôverovať jej výsledkom, zistíte, že sa stáva integrálnou súčasťou vášho myšlienkového pochodu. Stáva sa nepretržitou pozornosťou, stavom vedomia, v ktorom si uvedomujete, že ste tvorcom svojho života.

To je vrcholný bod tvorčej predstavivosti - učiniť z každej chvíle života okamih úžasnej tvorby; pri ktorej si prirodzene volíme to najlepšie, najkrajšie a najuspokojivejšie, čo si dokážeme predstaviť.

 


Zdroj: Shakti Gawain, Tvorčia predstavivosť

Zdroj (foto): http://www.sxc.hu/

| Zobrazení: 1550
25.10.2011